Трябва ли да ограничим млякото? (Вижте какво ще се случи с организма, ако го направим)
Всяка година един българин изпиват средно по 17,3 литра прясно мляко, изяждат 27,5 килограма кисело мляко и близо 12 кг. сирене на година. От данните на НСИ става ясно, че като цяло ядем достатъчно млечни продукти. Според диетолозите обаче консумацията на тези продукти не е достатъчна.
Причините, поради които хората ядат млечни продукти, са толкова разнообразни, колкото и броят на населението у нас. Едни включват киселото мляко в менюто си, за да могат да отслабнат по-бързо. Други – за да увеличат протеините в менюто си и така за придобият повече енергия. А трети – за да предотвратят развитието на остеопорозата в менопауза. Но малцина са се замисляли, до какво би довело ограничаването на млечните продукти? Последното проучване, осъществено от група американски учени, се е съсредоточило върху това, какво би се случило в организма, ако човек изключи млякото от хранителния си режим.
Ускорява разграждането на костите
До 30-годишна възраст тялото изгражда костна структура с по-бързи темпове, отколкото я саморазрушава. След това се отключва обратния процес – костите се разграждат по-бързо, отколкото се изграждат. Ето защо специалистите твърдят, че най-добрият начин да запазим костите си здрави, е да увеличим приема на млечни продукти. Причината за това е, че в тях се съдържа най-голямо количество калций.
Млякото е най-добрият източник на калций, защото тялото го усвоява най-бързо от него, отколкото от всяка друга храна. В този смисъл, премахването на продукта от менюто води до ускорено развитие на остеопорозата и до по-чести фрактури. Ако по някаква причина човек не може да консумира продукти от този тип, то той задължително трябва да увеличи консумацията на други храни, които са добър източник на калций. Според диетолозите такива са зеленолистните зеленчуци (зелена салата, кале, спанак, броколи, брюкселско зеле и т.н.), сирене тофу и сардини.
допълнение на това е задължително ежедневно да се пият хранителни добавки, обогатени както с калций, така и с витамин D. Те се приемат задължително по време на ядене, тъй като могат да увеличат киселините в стомаха.
Намалява акнето по кожата на лицето
Една от малкото ползи, които лишаването от млечни продукти носи, е изчистването на кожата на лицето от упоритото акне.
Дерматолозите твърдят, че млеката, особено тези, в които има повече хормони, действат като спусък за образуването на неприятните бели пъпки. От акне страдат предимно девойките и младежите, но те могат да се появят и при по-възрастни дами с хормонални проблеми.
Според изследване, осъществено от медицинския център към колежа „Дартмут“ в Ню Хампшир, прясното мляко е едно от продуктите, в които има високо съдържание на хормона тестостерон. Той е известен с това, че стимулира маслените жлези в кожата. А именно това стои в основата на акнето.
Понижава риска от развитието на рак
Учени от Швеция откриха, че пиенето на повече от една чаша прясно мляко на ден може да удвои риска от рак на яйчниците при дамите.
А изследователи от Харвард откриха, че мъжете, които консумират ежедневно повече от две купички кисело мляко, увеличават с 34% риска от развитие на рак на простатата, в сравнение с онези, които консумират малко или напълно се въздържат от млечни продукти.
Тук проблемът също е в наличието на хормони в животинските млека, обясняват специалистите по хранене. По думите им продуктите от тази групата съдържат не само тестостерон, а и инсулиноподобни. Става дума за хормон, който е способен да стимули растежа на раковите клетки. Ето защо е важно, ако човек има възможност да консумира домашни млека, да се довери на продуктите произведени от малки селски мандри.
Възможно е да се появи упорит запек
Ако човек ограничи консумацията на млечни продукти, той несъзнателно ще се лиши и от пробиотици. А това води до запек, подуване на корема и отделянето на неприятни газове.
Или иначе казано, наличието на тези здравословни бактерии (най-често срещани в киселото мляко и някои сирена), се свързват с редица полезни за човека свойства, включително поддържането на редовно изхождане.
Изследователи от САЩ установиха неотдавна, че пробиотиците подобряват времето за преминаване на храната през тънките черва с няколко часа, увеличават броя на седмичните изхождания и омекотяват изпражненията.
Така че ако млечните продукти липсват в менюто, то човек най-вероятно ще започне да се оплаква от запек и подуване на корема. Добрата новина е, че пробиотици има не само в млякото ,но и киселото зеле, киселите краставички и някои други продукти.
Възможно е рязко да се напълнее
Мнозина смятат, че ограничаването на млечните продукти с висока масленост, ще доведе до тяхното отслабване. Но това не е така. Вече има множество проучвания, които доказват, че колкото по-високомаслени са продуктите, толкова по-бързо човек сваля килограми.
Това показва и последното изследване на тази тема, което е дело на група шведски учени. Те проучили над 1200 доброволци, които консумирали много млечни мазнини. Оказало се, че в рамките на 12 години те не са променили теклото си. А контролната група – състояща се от 250 души, била лишена от кисело мляко за същият период от 12 години. За това време всички участници качили между 10 и 15 кг.
Киселото мляко е добър източник на мазнини и протеини. Освен това то може да замести поне едно от основните хранения и така човек намалява приема на колории, обясняват диетолозите. Ето защо те препоръчват купичка кисело мляко за вечеря, вместо парче торта или друг въглехидратен десерт. Ако човек не обича млечните продукти, да ги замени с шепа сурови ядки.
Човек се чувства подпухнал и подут
Когато хората избягват консумацията на определена група от храни, като млечните например, те са склонни да търсят заместители, които осигуряват подобен вкус или текстура. В този смисъл млечните продукти често се заместват с алтернативи, които са със соя.
Такова например е сиренето от соя, соевото прясно мляко и т.н.
Според диетолозите проблемът е в това, че соята се усвоява значително по-трудно от човешкия организъм, което усложнява работата на червата. Освен това съдържа захарни молекули, наречени олигозахариди, които не се усвояват добре, а това означава, че те се натрупват под формата на коремни мазнини. Или иначе казано, човек смята че живее здравословно, като заменя млечните със соеви продукти, а това не е точно така. Обикновено той се чувства подпухнал и подут, уточняват диетолозите, предават от Уикенд.