Защо България е най-бедната в ЕС?

0

В ефира на Нова телевизия финансовият министър Владислав Горанов коментира новия държавен бюджет.

„Концептуално изграждането на местната инфраструктура трябва да се финансира от имуществените данъци върху автомобилите и недвижимите имоти. В същото време годишният приход от данъците върху недвижимите имоти във всички общини в България е под 300 млн. лв. А целият бюджет на държавата с всички компоненти е около 45 млрд. лв. В България местните данъци са изключително ниски, както и данъчните оценки. Няма как с приходите от тях да се поддържа и развива инфраструктурата”.

Горанов подчерта, че увеличаването на местните данъци и такси е въпрос на политика.

„Кметовете трябва да си преценят каква политика да водят. Ако решат да налагат минимални данъци, да бъдат така любезни да не се обръщат за пари към правителството. Тол таксите са за ползване на републиканската пътна мрежа”, поясни Горанов.

„Желанието на разказваш приятни истории възпитава грешно българските граждани и те живеят с усещането, че съществуват безплатни неща”, заяви финансовият министър.

„Ако погледнете приходите за 2020 г. като дял от брутния вътрешен продукт, ще видите, че те нарастват, т.е. хипотезата, че залагаме по-ниски приходи, за да разчитаме евентуално на някакво преизпълнение, според мен е несъстоятелна”, добави Горанов и допълни, че през следващата година в хазната ще бъдат събрани с около 3,5 млрд. лева повече.

„Нито един лев преизпълнение на приходите от бюджета не се харчи от правителството”, подчерта Горанов. Той поясни, че управляващите могат да пренасочват спестени разходи, но преизпълнението на приходите автоматично отива в подобряване на бюджетното салдо.

Горанов отчете също, че преразпределението на разходите е в размер на около 1-2% от бюджетното салдо.

„Както върви изпълнението на бюджета, ще имаме основание да дадем коледни надбавки”, каза финансовият министър.

По отношение на пенсиите той заяви, че за да се повишат, работещите трябва да имат по-високи заплати. Горанов увери, че правителството работи в тази посока и „притискаме реалния сектор да следва тази политика и да увеличава доходите”.

„Инвестираме в образование, защото за лопати хора все ще се намерят”, заяви Горанов, като посочи, че това е и демографска мярка. „Няма да сме по-успешни, ако не сме по-образовани. Късно го осъзнахме. Инвестираме много в това. Мисля, че инвестицията в образование е добра, макар и закъсняла”.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече