За какво е сигнал тахикардията и как да влезем в ритъм
Пулсът представлява броят на ударите на сърцето в минута. Този ритъм е различен в отделните възрасти. Например, при бебетата на 6-месечна възраст сърцето бие с 180 удара в минута, при 11-годишните – до 130 удара, а за всички над 18 години – между 62 и 85 удара. Всяко преминаване на тази граница може да се приема за висок пулс. Кога обаче той е опасен за здравето и за какво трябва да внимава всеки човек?
Учестеният пулс е сигнал за промени във физическото, емоционалното или здравословното състояние на всеки индивид. Медиците наричат нова състояние тахикардия. Проявява се под формата на световъртеж, бодежи в сърцето, задъхване, внезапно усещане за слабост и отпуснатост на тялото. Добре е да се знае също така, че когато пулсът е висок, работата на сърцето е затруднена, т.е. то не може да изпомпва достатъчно кръв, в следствие на което организмът страда от липса на кислород.
Тахикардията може да е естествена (при спортуване или друг вид физическо натоварване) и патологична (в следствие на здравословни проблеми). Причините за учестения пулс може да са най-различни – от безобидни и временни, до сериозни и трайни. При някои ускореният сърдечен ритъм е резултат от емоционална нестабилност – стрес, паника, уплаха, притеснение, любовни трепети. При други може да е причинена от проблеми със сърцето, щитовидната жлеза, бъбреците или при ниска кръвна захар.
С висок пулс може да се сдобие всеки, ако приема някакви енергийни стимуланти – включително кафе, тонизиращи напитки или алкохол. Виновници за ускорения сърдечен ритъм са също така дехидратацията, анемията и треската, допълват кардиолозите. Те припомнят, че когато човек не спортува редовно или е с наднормено тегло, всяко физическо усилие може да предизвиква ускорен пулс.
В по-голямата част от случаите обаче ускореният пулс е симптом, който не бива да се пренебрегва. Ако човек забележи, че сърдечният му ритъм винаги е малко по-забързан от нормалното, задължително трябва да се обърне към кардиолог или ендокринолог. Защото ускореният пулс не представлява опасност за здравето, когато е предизвикан от физическа активност, но ако без видима причина организмът е в това състояние през целия ден, но това е сигурен сигнал за невидим на пръв поглед здравословен проблем. Не е изключено да се наложи прием на някакви лекарства за нормализиране и контролиране на ритъма.
Как да влезем в ритъм?
• Опитайте се да елиминирате или поне да понижите нивото на стрес. Когато сте на работа отделяйте по няколко минути на всеки кръгъл час за почивка, за да освободите напрежението.
• Наспивайте се добре. Липсата на сън също е предпоставка за стрес и повод за ускоряване на сърдечния ритъм.
• Приемайте билкови препарати съдържащи валериан, глог, женшен и маточина, но не ги използвайте без да сте се консултирали предварително със специалист.
• Ходете по-често до тоалетната по малка нужда. Задържането на урина в пикочния мехур се отразява на нервната система, в следствие на което кръвоносните съдове се свиват и пулсът се покачва.
• Когато усетите, че пулсът ви е висок, дишайте дълбоко през носа и издишайте през устата, като междувременно държите дясната си ръка под края на гръдния кош (т.нар. слънчев сплит).
• Яжте повече храни богати на калий, калций и магнезий. Наблегнете на пълнозърнестите продукти, млякото, пресните плодове, спанака и стафидите.
• Медитирайте – фокусирайте вниманието си върху нещо по-приятно и разтоварващо и се опитайте да не мислите за покачването на сърдечния ви ритъм.