Колко струва трапезата за Бъдни вечер?
Докато на Коледа домакините сервират най-разнообразни блюда, съобразявайки се с вкусовете на гладните гости, то на Бъдни вечер менюто е по-стриктно. За някои 24 декември е строго християнски празник, за други – по-скоро семеен. Всички обаче са единодушни, че на масата трябва да има минимум 7 постни ястия. Ако трябва да бъдем по-точни – 7, 9 или 11 (задължително нечетен брой), пише Уикенд.
Ако все още не сте купили всичко необходимо от кулинарния списък за Бъдни вечер и се чудите с каква сума ще се разделите тази година в името на традициите, следващата справка ще ви бъде от полза при предварителното финансово планиране.
Всеки може да поставя различен брой ястия на празничната софра, но има такива, които задължително трябва да присъстват на нея. Ето какви блюда най-често има на масата: постна питка с парá, бобена яхния или боб на фурна, лозови и зелеви сармички, пълнени чушки с боб, мед, ядки, стафиди и ошав, жито, плодове, баклава или тиквеник, печена тиква.
Нека разгледаме какво предлагат големите хранителни вериги. Ако приемем, че имате в наличност необходимите подправки, в дните преди празника магазините са се погрижили да ви осигурят всички основни съставки.
Най-хубавото при празничната питка е, че е постна. Като изключим подправките, в които понякога влагаме толкова въображение, колкото и за традиционната декорация, най-важният и основен продукт е брашното. Килограм от него (тип 500) струва около 1,30 лева.
Цената на пакет боб от половин килограм, необходим за едно от основните ястия, варира в зависимост от различните видове и марки. Средно продуктът върви около 2 лева. Необходимите зеленчуци (чушка, морков, глава лук и домат) едва ли ще ви излязат повече от 2-3 лева.
Лозовите листа са малко по-евтини от зелевите. Те започват от 1,50 лева и достигат до 2-2,50 за буркан от 700 мл. Килограм кисело зеле струва до 1,50 лв. Колкото до плънката, традиционно тя се прави с ориз и стафиди. Не се е променила особено средната цена на ориза в големите хранителни вериги, като пакет от половин килограм е 1,50-1,60 лева. 100 грама стафиди можете да намерите за около 1 лв.
За последното солено ястие – пълнени чушки с боб, е необходимо да си набавите сушени чушки. Те са леки като грамаж, а за 2 лв. се предлагат пакетирани 6-7 броя.
Колкото до тиквеника и баклавата – там най-скъпата съставка са орехите. 500 грама орехи с черупки се продават по веригите за около 3,80 лева. Много по-висока е цената на белените орехи, като килограмът им достига до 16 лв. Те се предлагат на пазара и пакетирани – 100 грама например са 1,80-2 лв.
Самата тиква върви сравнително евтино. За 3-4 лева бихте могли да си купите необходимото количество за тиквеник и печена тиква. Корите за баница варират от 1,50 до 2,50 лева в зависимост от производителя. А килограм захар (за баклавата ще ви трябват големи количества) струва около 2 лв.
Традиционният ошаф се продава под формата на комбинирани миксове или пакети с по един вид плод – най-често сливи или фурми. 300-400 грама бихте могли да си купите за около 2,50 – 4 лв. Цената на ядките зависи от различните предпочитания на всеки, като обикновено на трапезата се слагат не повече от 200-300 г. За 3-4 лв. можете да си набавите такова количество. Най-големите вариации са при меда – има и по-скъпи, и по-евтини, но за средна ще приемем цената от 3 лева. Най-изгодно пък е празничното жито. Основната съставка в него, а именно пшеницата, се продава в пакети по 1 лев.
Накрая останаха плодовете. Най-често по това време на годината ядем тропически плодове, макар визията им да не се връзва съвсем с християнските обичаи. Така или иначе, дни преди Бъдни вечер веригите предлагат мандарини и портокали на промоция. Килограм портокали можете да откриете на цени от 70 ст. до 1,50 лева, а кило мандарини – от 1,10 до 1,70 лв.
В крайна сметка колко ще ни струва цялата трапеза? Най-общо казано, за около 40 лева едно семейство спокойно би могло да посрещне празника, както си му е редът. Една от особеностите на менюто е, че заради по-големия брой ястия, те се готвят в по-малки количества.
Aко не искате да прекарате целия ден в готвене, има вариант да поръчате 7, 9 или 11 постни ястия онлайн или по телефона. Много ресторанти предлагат този вариант за домакините, а доставката е до вратата на дома ви. Цените също варират межди 25 и 45 лева в зависимост от броя на блюдата.