Проф.Байкова, диетолог: Не минавайте рязко към гладуване

0

Професор Донка Байкова е признат специалист по хранене и диетика с дългогодишна научна, консултантска и преподавателска дейност. Активно участва в популяризирането на съвременните аспекти на здравословното хранене, консултант е към Министерството на здравеопазването. Специализирала е здравословно хранене в Германия, Унгария и Словакия. Ето какво казва проф. Байкова за разтоварващите дни след празничните трапези за в. България Днес.

Професор Байкова, как да влезем във форма след разточителните трапези покрай дългите празнични дни?
– Най-напред ще кажа, че апетитът определя потребностите. Когато човек е преял, когато е с една свръхнатовареност на храносмилателната система, тя има нужда от отдих. В смисъл – трябва да се справи с обработката, излъчването на разградните продукти на онова, което сме консумирали. Това са хранителните съставки на много комплексно, много разнообразното и с различен състав меню. Ето защо, щом апетитът подсказва, че нямаме вече желание към преяждане, свръхконсумация на храни, инстинктивно организмът иска нещо по-леко. Ние, специалистите, казваме, че не трябва да се мине рязко към гладуване веднага на другия ден след празника.


Как би се отразила на организма такава рязка промяна?
– След голямото преяждане рязка промяна на модела на хранене е нов стрес за организма. Към режим трябва да се премине плавно, т.е. първо изключваме трудно смилаемите концентрирани храни, като оставим млечните, но не всички, а кисело мляко, извара и по-леки сирена, по-ниско маслени с по-високо водно съдържание тип лайт.
Киселото мляко и изварата са добър вариант на фона на удвоено количество, плюс обичайното, зеленчуци и плодове. Към менюто може да се добави и нетлъста риба, която е лесно смилаема – например, бялата риба, пъстърва. Рибата е много добър вариант за хората, които упражняват тежък физически труд, защото те не могат да минат само на плодове и зеленчуци.


Колко време трябва да се спазва този режим?
– След ден-два, най-много три, ние минаваме на разтоварителен режим, което означава, че можем да задълбочим малко нискокалорийния прием. Така вече ще вървим към по-целенасочена разтоварваща хранителна програма, за да подпомогнем отделителната система, да имаме диуретично действие на храната и вече да направим три последователни по-леки разтоварителни дни.


– Каква храна е подходяща за тях?
– Подходящи са плодове и зеленчуци. Постни ястия от зеленчуци на обяд и вечер, защото те са по-засищащи. Например, зеленчукова супа със сезонните зеленчуци – зеле, моркови, кореноплодни, цвекло, целина и т.н. През другото време може да се хапват плодове, цитруси и ябълки в изобилие през този сезон. Който не обича много плодове, може да си добави една филийка пълнозърнест хляб с някаква зеленчукова добавка – най-добре лютеница. Много е важно храните да не са солени, защото имат водозадържащ ефект. Когато се хапват типичните за сезона туршии, трябва да се обезсоляват. Този режим е три дни. На който му е трудно да го издържи, може да си добави зеленчукови манджи – печено постно зеле на фурна, спанак, зеленолистни. Във фризерите на супермаркетите могат да се намерят подходящи продукти. В този тридневен вариант не добавяме концентрирани въглехидратни храни – няма боб, леща. Ако хората искат да свалят два килограма – без картофи. Защото те имат висок гликемичен индекс и вдигат кръвната захар, пък ние искаме да сваляме всички показатели.


Как би ни се отразило рязко спиране на всякаква храна и минаване само на чай с мед и ябълки?
– Не, не, не. Не би ни се отразило никак добре. Това е пълен стрес за организма. По-подходящо е да минем на леките варианти на хранителен режим, в който да включим бяло пилешко месо, пуешко, риба. Това през първите един-два дни. Но не е подходящо месата да са мазни – капама, печено свинско, пържоли. Може би ще доядем малко от празничната питка, може би ще хапнем и малки количества от останалата храна… но след два-три дни може да се мине на плодово-зеленчуков тридневен режим. Някой може да си добави към плодовете и зеленчуците и кисело мляко. Това е също засищащ вариант. Айран може да се пие между хапването на плодовете и зеленчуците. Със съдържащите се в него пробиотици – млечно-кисели бактерии, спомага за понижаване нивата на холестерола.


Прясно мляко може ли да се включи в разтоварващия режим?
– Не казваме прясно мляко, а кисело, защото прясното може да повиши глюкозата в кръвта. Прясното е добавка към кафето и десертите, в които е включено.


Какви течности са подходящи за периода на разтоварване?
– Обръщам специално внимание на течностите. Освен много плодове и зеленчуци трябва да приемаме много течности. Подходящи са билкови чайове, отвари, домашна цитронада, направена от изцеден сок от лимон, пчелен мед и вода. Много добре се отразява приемът сутрин на една лъжица пчелен мед със сока на един лимон и една супена лъжица зехтин, за да дренираме жлъчно-чернодробните пътища.


Разтоварващият режим трябва ли да бъде придружен с двигателна активност?
– Никой, който не е бил на двигателна активност и не е трениран, няма да отиде веднага във фитнес залата. 50 минути ходене с краката в парка е чудесно решение. Петдесет минути за деня – няма значение дали в това време е включено отиването или връщането пеша от работа или утринната гимнастика вкъщи. Това означава аеробни движения – ходене, плуване, танци, по-леки движения. Те са тези, които изгарят мазнините. Ходенето на силови тренировки е за времето, когато свършите програмата. При силовите натоварвания – вдигане на гири, щанги или на тежести с краката, ние разграждаме енергийна субстанция, която не са мазнини. Нямам нищо против тях, но те са стягащи и са за по-следващ етап, когато вече сме влезли във форма.


Какво ще посъветвате родителите на малки деца, които по време на празниците са подложени на безброй вредни изкушения – сладки, торти, шоколади?
– Непрекъснато говоря, че децата трябва да се предпазват, и това не е трудно. Ние, диетолозите, лекарите, имаме будителска роля, който приеме съветите ни, казани добронамерено, винаги печели. Например да започнем да си правим украсата на елхите с орехчета, красиви морковчета, ябълки, сушени плодове, да възпитаваме децата от малки и да ги научим кое е полезно за тях. Отдавна вече не е модерно да се дава на децата сладко. В някои западни страни и Австралия децата вече не познават дори вкуса на шоколада.


Нуждаят ли се децата от по-активно физическо натоварване и къде да го правят, като се има предвид мръсният въздух в София?
– Децата винаги са във вихъра си – тичат, скачат. Препоръчвам на родителите всяка свободна минута да използват, за да заведат малките на разходка на чисто място. През последните години даже посрещането на Новата година дойде от това да не преяждаме на трапезата нонстоп, а да отидем на площада. Белким се включим в хорото, да поскачаме, да потанцуваме, там има повече движение и настроение, което се отразява чудесно на организма ни.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече