Майстори на скарата срещу новите стандарти за кюфтетата: Aко има вода, няма да е кюфте!
Българската агенция по безопасност на храните въвежда нови стандарти за месните продукти. Кюфтетата, кебапчетата и карначетата ще трябва да съдържат по-малко количество мазнина за сметка на водата. От БАБХ обясниха, че след промяната тези продукти ще станат по-качествени и по-здравословни, научи Temi.bg
Кюфтето вече никога няма да е същото, защото според новите изисквания то вече ще съдържа повече вода и по-малко мазнина, което според експертите няма по никакъв начин да се отрази на вкусовите му качества.
„Хората не трябва да се притесняват. Потребителите трябва да са спокойни, тези храни ще бъдат със същия състав, със същия вкус, но ще бъдат по-качествени и по-здравословни“, каза главният експерт в Дирекция „Контрол на храните“ Райна Иванова.
Опитните майстори на скарата не искат да си помислят, че водата ще измести мазнината в кюфтетата. Мазнината в кюфтетата брани и знаковият скараджия на Кюстендил – Стоян Костадинов, когото всички в града познават като Стьопата.
„То ако има вода, няма да е кюфте. Няма да има нищо. Нали затова е кюфте? Да е блажно. Аз така мисля, но не знам“, заяви Костадинов. Експертите обясняват новия състав на кюфтето с това, че у нас животните са изменили породите си и за да се извлече по-добрата част от месото, са им нужни нови пропорции мазнини и вода. „Има нови породи, с ново съотношение вода-мазнини при самите животни, също така ние изискваме да бъдат влагани по-качествени части от месото – това са от бут, от плешка, които са с по-високо водно съдържание, но пък имат по-ниска масленост, по-ниска мазнина“, каза Иванова. Щом се приемат новите наредби, кюфтето вече ще бъде значително по-здравословно, убедени са от Агенцията по безопасност на храните.
„Намалено е съдържанието на мазнини и увеличено съвсем малко водното съдържание в общата маса на продукта. Това не е допълнително влагане на вода при тези продукти – при тези продукти не се влага вода – това е в зависимост от новия породен състав на животните, които вече се отглеждат и в България. От значение е да бъдат по-качествени и по-здравословни храните, което пък е повик на Световната здравна организация“, добави главният експерт в Дирекция „Контрол на храните“. Все пак от Агенцията за безопасност на храните уточняват, че новите стандарти не са задължителни и всеки производител може сам да преценява в каква степен да ги спазва.