Атракционът в София е притегателен център за малки и големи
На площ от 400 м2 в София можем да се срещнем с научните изобретения и изкуството. Става въпрос за Музеят на илюзиите, където физиката и оптиката са представени заедно с мистериозни произведения на изкуството и класически загадки. Изключително образователното преживяване е обогатено с интерактивно забавление — рисуване със светлина, създаване на сенки и незабравими моменти в света наопаки.
Музеят на илюзиите в София отваря врати на 26 декември 2019 г. и буквално за дни се превръща в сензация. Част е от групата на европейските музеи на илюзиите, които водят началото си от Литва. Има няколко зали – историческа зала, обърната стая, помещение с фосфорен тапет, където може да рисуваш със светлината или просто сянката ти да се запечата на стената. Тук може да се снимате с всеки един от 50-те експоната, като ще научите и любопитни и интересни факти за тях. Благодарение на оптични и физични илюзии невъзможното става възможно, а точно когато се чудиш как нещо е възможно да се случва пред очите ти разбираш, че отговорът е много лесен, разказва Иван Кръстев пред Travellerprofession.com.
Всяко едно кътче в музеят e направено така, че да предизвика интерес в малки и големи.
„Ще започна от обърнатата стая, където буквално висиш от тавана и всеки момент ще паднеш върху леглото. Каква е илюзията тук няма да ви кажа, а ще ви поканя да дойдете и да разберете сами“, описва Кръстев.
Също така може би се чудите как така заставаш с истинските си размери до един много голям стол, а човекът върху него е миниатюрен? Ако ви кажа сега няма да ви е интересно да разгадаете мистерията, нали, пита риторично вдъхновеният посетител.
Един от най-красивите експонати тук може би е „Плазмената топка“, която като докоснете ще видите как мистични искри на светлината се превръщат в електрически лъчи, които следват движението на ръката ви.
Стената от лица е много интересна илюзия, която тества връзките между възприятието и знанието. Интерпретирайки маските като истински лица ние игнорираме визуалните знаци като светлина, сенки и дълбочина. Изберете едно от лицата и се опитайте да вървите от едната страна, на другата, докато го гледате. Може би ще забележите нещо! По-късно се приближете до стената и ще се изненадате!
Със сигурност ще ви е интересно да разберете как тече вода от кранче за чешма, която види във въздуха и няма тръби към нея, както и какво е хиперболоит на въртенето, какво представлява стъклото на Рейформ и дискът на Ойлер, да се полюбувате на четирите сезона от годината, запечатани в една единствена картина или да погледнете в безкрайното огледало! И това са само част от интересните неща, който ви очакват тук. Ако искате да прекарате два часа, изпълвайки се с нови знания, много усмивки добро настроение определено Музеят на илюзиите е вашето място!
Музеят се намира в центърът на София и до него се стига изключително лесно, а подробна информация за работното време и цените на билетите може да намерите на сайтът на музея!