Коронавирус: Маските май не са задължителни за политиците

0

Незачитането от политици на разпоредби, наложени за ограничаване на новия коронавирус, предизвиква обществен гняв и изумление, подкопавайки работата на експертите по обществено здравеопазване и привличайки медийното внимание, предава ДПА.

    След като коронавирусът се разпространи по целия свят, донасяйки смърт и страх, строгите правила, изискващи сериозни жертви от обществото, често бяха нарушавани от длъжностни лица, от които се очаква да ги прилагат.

    Примерът, който в момента привлича най-голямо медийно внимание, е свързан с Доминик Къмингс, главния съветник на британския министър-председатeл Борис Джонсън, нарушил важащите за цялата страна карантинни правила и изминал с кола стотици километри от Лондон, докато двамата със съпругата си подозирали, че са заразени с коронавирус.

    Това „сериозно подкопава ключовото послание за общественото здраве, а именно – останете си вкъщи, за да спасите животи“, каза Деви Сридхар, председател за глобалното обществено здравеопазване в Медицинския факултет на Единбургския университет, цитира БТА.

    Общественият гняв във Великобритания бе разпален и от отказа му да подаде оставка или да се извини и от нежеланието на Джонсън да го уволни.

    Къмингс нарече своето поведение „разумно“ и целящо да гарантира, че неговите роднини могат да се погрижат за 4-годишния му син, ако той и съпругата му не могат.

   „Който свързва нарушаването на карантината с това да бъдеш добър татко в семейството, има отлична дарба да извърта нещата“, заяви 44444Ар в Туитър, след като правителството подкрепи Къмингс. „Да беше това (правителство) по-малко склонно да извърта нещата и повече насочено към действителното положение, за да свърши трудната работа на реалното въвеждане на обществени здравни мерки.“

    „Ако създаваш впечатлението, че има едни правила за тях и други за нас, ти фатално подкопаваш усещането, че „Всички ние сме заедно в това“, заяви пред телевизия Ай Ти Ви Стивън Райкър от съвещателната група на британското правителство по поведенческа наука.

    От Вашингтон до Уелингтън действията на някои лидери и министри изобщо не са примерни, особено когато са гледани от граждани, които не могат да се погрижат за любимите си хора или дори да присъстват на погребения, докато спазват социална изолация.

    В момент, когато страните започват да се отварят, излизането на служители насам-натам също така смущава хората, които от месеци не могат да се радват на обикновени удоволствия като разходка по плажа, стоене на слънце в парка или ходене на ресторант.

    Някои като американския президент Доналд Тръмп отказват да носят маска на лицето на обществени места. Същото се отнася за турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който възхвалява ползите от задължителното покриване на лицето в телевизионни обръщения към нацията.

    Найъл Диксън, главен изпълнителен директор на Конфедерацията на националните здравни служби, която представлява организациите в британската система на здравеопазването, заяви по радио Би Би Си 4, че спорът около Къмингс „може да навреди на доверието на служителите и обществото в напътствията на властите“.
    Къмингс обаче не е единственият.

    Австрийският канцлер Себастиан Курц беше разкритикуван от опозиционните партии, след като отбеляза края на етапа на карантината в Австрия, посещавайки отдалечена тиролска долина, където беше наобиколен от местни хора и журналисти, които пренебрегнаха правилото за 1 метър разстояние.

    Курц се защити, като обвини медиите.

    Президентът Александер ван дер Белен привлече вниманието на австрийските медии, след като беше хванат да вечеря със съпругата си в италиански ресторант доста след края на работното време – ограничителна мярка с цел да не се допуска празнуване по време на пандемията.

    „Искрено съжалявам за това. Беше грешка“, написа той в Туитър и обеща да покрие глобата в размер на до 30 000 евро (33 000 долара), която може да бъде наложена на ресторанта.

    В Полша се вдигна шум, когато министър-председателят Матеуш Моравецки и други длъжностни лица не спазиха необходимото физическо разстояние, докато полагаха венци на паметници за годишнината от самолетната катастрофа при Смоленск през 2010 г. Моравецки беше допълнително осмян заради незачитане на разпоредбите за разстоянието в кафене, когато Полша постепенно отваряше хранителните заведения. Негов говорител каза в извинение, че той не е бил правилно информиран от персонала кои разпоредби са били всъщност в сила.

    „Щастливият министър-председател Моравецки се държи в ресторант, като че въведените от правителството му правила не се отнасят за него. А по улиците полицията налага глоби на обикновените граждани“, написа в Туитър политикът Роберт Бедрон.

    Стигна се до последици за новозеландския здравен министър Дейвид Кларк, който беше понижен, след като закара семейството си на 40-километрово пътуване до плаж и обратно по време на карантината през април.

    Ирландският министър-председател Лио Варадкар, практикувал като лекар седем години, защити решението си да отиде на пикник с приятели в Дъблин, а негов говорител каза, че той не е нарушил разпоредбите.

    Снимки в социалните медии показаха как Варадкар, неговият партньор и двама приятели си почиват на слънце.

    Помощник-секретарят в премиерската канцелария Лиз Канаван обаче беше посъветвала: „Ако посещавате обществено място за отдих, се постарайте да не оставате твърде дълго на мястото или да правите пикник. Моля, направете си упражненията и после си отидете у дома.“

    Филипинският президент Родриго Дутерте беше остро разкритикуван не само за това, че пътува със самолет до родния си град Давао, в южната част на архипелага, когато полетите до и от столицата Манила не бяха разрешени, но и за това, че подкрепи полицейски началник, който бил домакин на празненство за рожден ден, нарушавайки забраната за масови събирания.

    Дутерте отхвърли исканията да уволни шефа на полицейските сили в столицата Манила Деболд Синас, но предупреди обществеността да не нарушава правилата.

    „Правилото си е правило и когато започнете да престъпвате закона, ви гарантирам, че ще отидете в затвора. Ще се погрижа да отидете в затвора за нарушения“, каза Дутерте.

    В. „Манила стандарт“ заяви в редакционна статия, че пандемията „е разкрила мрачния провал на някои лидери наистина да ръководят, с опустошителни последици върху сънародниците им“.

    А после имаше необмислени решения, предизвикали недоумение.
    В Република Южна Африка президентът Сирил Рамапоса

Предизвика безпокойство, когато спря, за да си направи селфи, докато беше на сутрешна разходка в Йоханесбург в момент, когато в страната са в сила едни от най-строгите карантинни разпоредби в света.
    Видеокадри показаха как Рамапоса, с маска на лицето,

Първоначално е изненадан, когато две жени се втурват към него. Той се съгласява за снимка и казва: „Елате, преди да са ни арестували.“

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече