Втори правосъден министър внесе искане за наказание на Гешев, той нехае

0

Служебният министър на правосъдието Иван Демерджиев предлага на прокурорската колегия да образува дисциплинарно производство срещу главния прокурор Иван Гешев и неговият заместник – Пламена Цветанова, заради отказ на държавното обвинение на два пъти да предостави поискана от правосъдното ведомство информация за случайното разпределение на делата.

За предложението, съобщиха от Министерството на правосъдието. От него се разбира, че се иска образуването на дисциплинарка, която може да завърши с налагането на наказание – забележка или отстраняване от длъжност. От предоставената информация от ведомството не става ясно Демерджиев да е конкретизирал какво според него трябва да бъде наложеното наказание.

Отстраняването на Гешев като главен прокурор е една от темите, около които бъдещите коалиционни партньори се обединиха още в началото на преговорите за правителство. Един от лидерите на „Продължаваме промяната“ и евентуален бъдещ премиер Кирил Петков и съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов призоваха Гешев да си подаде оставката. В началото на седмица пред в. „24 часа“ в едно от първите интервюта от много време насам главният прокурор заяви, че щом му искат оставката, значи си върши работата.

В четвъртък, 9 декември, пред БНР Гешев обяви, че няма да подава оставка и каза, че срещу прокурорите се оказва натиск.

През юли бившият служебен министър на правосъдието Янаки Стоилов, който впоследствие влезе в Конституционния съд, също внесе предложение за отстраняването на Гешев заради нарушения, с които е накърнил престижа на съдебната власт. Тогава мнозинството в съдебния съвет отказа да разгледа искането. Междувременно пред Конституционния съд е висящо делото, с което се иска тълкуване дали правосъдният министър може да иска отстраняването на главния прокурор.

Предложението на Демерджиев е за допуснати дисциплинарни нарушения по чл. 307, ал. 3, т. 3 и т. 4 Закона за съдебната власт. Към държавното обвинение са изпратени две писма – на 20 август 2021 и на 15 септември 2021 година, с които се иска информация относно приетите от съответните административни ръководители вътрешноведомствени актове, осигуряващи прилагането на принципа на случайния подбор, както и приетите вътрешни правила за сформиране на съдебни състави и екипи за разследване на случаен и определен избор.

Подобни писма са изпратени и към председателите на Върховния касационен съд, Върховния административен съд, Апелативните съдилища, главния прокурор на Република България, административните ръководители на Върховна административна прокуратура и на апелативните прокуратури.

„С действията и бездействията си главният прокурор е нарушил изискванията на т. 8.6 Кодекса за етично поведение на българските магистрати, съгласно които магистратът на ръководна длъжност е основен гарант при утвърждаване на независимостта на магистратите при вземането на решения и при спазване принципа на случайното разпределение на преписките и делата. Констатираните дисциплинарни нарушения на правилата на професионалната етика по своята същност имат за последица и накърняване престижа на съдебната власт (дисциплинарно нарушение по чл. 307, ал. 3, т. 3 ЗСВ). Министърът на правосъдието предлага още да се образува дисциплинарно производство и срещу Пламена Цветанова за допуснати дисциплинарни нарушения по чл. 307, ал. 3, т. 3 и т. 4 от ЗСВ, като й се наложи съответното на тежестта на нарушенията дисциплинарно наказание“, пишат още от Министерството на правосъдието.

От Министерството на правосъдието са започнали проверка на случайното разпределение на делата в цялата съдебна система по повод информации в медиите „за пропуски, нарушения и разнопосочна практика във връзка с разпределението на делата и преписките в органите на съдебната власт“.

Първото писмо до главния прокурор, с което се иска информация, е изпратено в края на август. Седмица по-късно заместничката му Пламена Цветанова пита на базата на кои правомощия на министъра се иска тази информация.

На 15 септември правосъдното министерство изпраща ново писмо до Гешев с пояснението, че информацията е поискана във връзка с упражняване на предвидените в закона правомощия на министъра на и по повод становище на прокуратурата и на самия Гешев, че съществуват сериозни съмнения за манипулация на ползваната в съдилищната система за случайно разпределение на делата.

Отговор на това писмо няма и информацията не е предоставена.

На 7 декември министърът на правосъдието изпраща писма до съдебната власт с прегледа, който е направен на случайното разпределение. Едва днес, с писмо от 9 декември, подписано от Цветанова, на правосъдното министерство са представени действащите към момента правила за случайното разпределение в прокуратурата, но отново липсват заповедите на административните ръководители на прокуратурите, с които се създава организация за приложението на принципа за случайно разпределение на преписките и досъдебните производства. „Няма и изтъкната обоснована причина, поради която правилата се представят едва през месец декември, като същите са изискани с писмо от месец август“, пише още в съобщението на Министерството на правосъдието.

Автор: Лора Филева

Източник: „Дневник“

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече