В бойна готовност: Създаваме български батальон в състав около 1000 души

0

Предвижда се у нас да има българска батальонна бойна група в състав от около 1000 души – под българско командване. Това съобщи министърът на отбраната Стефан Янев на извънредното заседание на парламента, на което депутатите изслушват министър-председателя, министрите на отбраната и на външните работи, ръководителите на спецслужбите, във връзка с конфликта Русия-Украйна, напрежението НАТО-Руска федерация и ролята на България в процеса на вземане на решения в НАТО по тези теми.

Янев обясни, че в момента се обсъждат мерки, които да приличат на „засиленото предно присъствие“ в балтийските държави и Полша, като подобен тип мерки да бъдат приложени и в държавите от Югоизточния фланг на НАТО – България, Румъния, Словакия и Унгария.

Част от тях предвиждат и възможността за разполагане на т.нар. сухопътен елемент, или бойна група. Според терминологията на НАТО има три вида държави, които могат да участват в такава група. Това са рамкова държава, държава домакин и държави, които дават своя принос, обясни Стефан Янев.

В анализ на възможностите и способностите ни, и това, че България не желае да бъде консуматор на сигурност, а да бъде равноправен и пълноценен член на НАТО, ние потърсихме най-добрата опция, тези опции бяха обсъждани на редица съвети и днешното решение на Министерския съвет показва мисленето ни в тази посока, заяви Янев.
Според него дилемата е била политическо решение, с което да се каже „крайно време е НАТО да дойде и да ни пази“, което би означавало, че продължаваме да неглижираме развитието на собствените си военни способности или да „обърнем словореда“ и да кажем – „да, съгласни сме да направим такава бойна група, но тя ще бъде българска“.
България е рамковата държава, България е държавата домакин, което означава, че един български батальон ще бъде определен за изпълнението на тази задача, и съответно неговото командване и управление, командната верига в посока обмен на информация с военните органи на НАТО, ще става през национални комуникационни канали, посочи министърът.

От военна гледна точка това означава, че батальонът, който ние посочим, ще бъде на постоянното си място, но ще увеличи темпа на обучение, на подготовка и на учения за различни видове сценарии. Не предвиждаме някаква ескалация, не предвиждаме планове за защита на национална територия, нито се предвиждат планове този контингент да отиде някъде извън територията на България и да изпълнява други задачи, обясни министърът на отбраната.

Нашето решение казва, че тази батальонна група ще бъде национална, рамковата държава е България, страната домакин е България, и е дадена възможност недостигащи способности да бъдат заети при желание и възможност от други страни. Това означава тренировката, подготовката и съвместното провеждане на учения да става с въоръжени сили на други страни, с много по-малки формирования, при които да се използва предаване на опит, на възможност за ползване на процедури и практики, които в момента, поради липса на ключови способности в някои отношения в българската армия, не могат да бъдат тренирани, обясни министър Янев.

Източник: „Епицентър“

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече