Стретегия за политическо оцеляване: И премиерът сит, и Гешев цял

0

Тази седмица студената война между изпълнителната власт и прокуратурата се разгорещи. Формалните поводи бяха два. Първо, Конституционният съд реши, че правосъдният министър има право да иска от ВСС предсрочното освобождаване на главния прокурор. Така кадровиците на Темида вече не могат да се изнижат с обяснението, че подобно искане е недопустимо, а щат, не щат – ще трябва да гласуват.

И второ, след укора на премиера Кирил Петков, че прокуратурата не арестува и не разпитва определени лица, той бе привикан „любезно“ от държавното обвинение, за да предостави информация за въпросните лица.

Оня списък 2

Така се роди списъкът „Петков“ с 19 публично известни личности, за които се твърди, че вероятно са извършили криминални и икономически престъпления. За документа на премиера е рано да се каже дали ще придобие култов политически статус като „Оня списък“ от началото на прехода. Но пък той предизвика поредната буря в чаша вода в България и направи мача между кабинета и главна прокуратура малко по-интересен.

Резултатът засега обаче си остава реми, при това нулево. Няма вкаран гол, нито ползи, нито щети за едната или другата страна. С други думи и премиерът сит, и Гешев цял. Кирил Петков си каза, каквото искаше да каже и няма никакви видими политически или рейтингови вреди за него и правителството. Същото се отнася и за Иван Гешев – той не подава оставка и изглежда, че към момента няма подобни намерения. На главния прокурор му искат оставката по три пъти на ден всеки ден, откакто пое руля на държавното обвинение, така че в известен смисъл той е претръпнал. Прокуратурата не вярва на сълзи, нито на медийните изяви на г-н Христо Иванов и трудно ще се разклати от обстрел с халосни патрони. Та затова и Гешев е цял.

Без резултат

„Чакаме реални резултати“, каза премиерът, след като се яви в прокуратурата. А от обвинението веднага прехвърлиха топката в МВР, от където изискаха пълната информация, с която ведомството на Бойко Рашков разполага за въпросните 19 лица. Защото е тяхна работа да разкриват престъпления, вежливо напомниха от институцията на Гешев. Преди самата „среща“, Кирил Петков обяви, че привикването му в Съдебната палата е пиар акция, а прокуратурата сама трябвало да си напише домашното и да разследва евентуалните случаи на престъпления.

Малко след като министър-председателя бе извикан от хората на Гешев, той обяви какво би питал главния прокурор. Ето част от въпросите.

Въпросите

„Какво е направила прокуратурата по темата „Мата Хари“? След като стана известно за кюлчетата и пачките и Бойко Борисов сподели, че знае коя е „Мата Хари“, Прокуратурата проверила ли е коя е тя? И тя ли е вкарала пачките и кюлчетата в чекмеджето или те просто са си били там?”, попита Петков.

Вторият му въпрос e свързан със закона „Магнитски”.Има ли допълнителни разследвания за другите хора, описани по „Магнитски”, освен Васил Божков – Пеевски, Манолев, Илко Желязков? Какви действия mрокуратурата е предприела там?”, пита още премиерът.

„Има ли директна връзка между заема в ББР и факта, че г-н Пеевски е бил акционер в „Булгартабак”, интересува се министър-председателят.

„Заемът на „Роудуей Кънстракшън” е взет от адвоката на Гайтански. Правомерно ли е взет този заем?“, пита още Петков.

Министър-председателят пита и за казуса „Осемте джуджета” и има ли обвинения срещу Петър Петров, известен като Петьо Еврото.

Петков иска да знае и има ли връзка между строителните компании, част от които е и фирмата, взела много договори във връзка със строителството на незаконните язовири, и Христофорос Аманатидис?

„Какви стъпки са направени във връзка с „Барселонагейт“ и факта, че Испания ни информира, че има пране на пари, потенциално свързано с този казус”, попита Петков.

Важна тема, която искал да обсъди с прокуратурата, била „има ли връзка между случаите в „Автомагистрали” и изнасянето на пари с торби и организацията ГЕРБ”, каза още Петков.

„Защо „Булгаргаз” са се отказали от азерски газ, след като доставчиците сега са информирали, че могат да го доставят през Неа Месемврия”, попита премиерът.

Сценариите

Цялото това напрежение между правителството и главния прокурор няма да доведе до искания от новите управляващи резултат, а именно – отстраняването на Иван Гешев. По този казус има три сценария. Първият е самият Гешев да подаде оставка, както стори шефът на КПКОНПИ Сотир Цацаров. Този сценарий обаче засега изглежда най-малко вероятен. По тази тема Гешев изглежда невъзмутим като лъвовете пред Съдебната палата. Втората възможност е ВСС да гласува за предсрочното отстраняване на главния прокурор, но и това не е много вероятно, предвид съвсем скорошните действия (или бездействия) на кадровиците по този казус. Третият вариант е да се търси промяна във ВСС, но за това пък са нужни две трети от гласовете в парламента, което изглежда като доста трудна мисия, защото управляващата четворна коалиция не разполага с този математически ресурс. И ще трябва да се търси подкрепа от ГЕРБ, ДПС и ПП „Възраждане“. Първите две формации обаче са в яростен конфликт с кабинета, а партията на Костадин Костадинов е забила нос във вътрешнопартийните си интереси, като дълбокомислената тема за зеления сертификат. А и само гласовете от „Възраждане“ не стигат за заветното мнозинство. По този повод Тома Биков от ГЕРБ рече: До вчера ни наричахте мафия, а сега искате да говорите с нас.

Патова ситуация. Петков и Гешев отлично знаят това. Дали ще задуха вятърът на промяната над Съдебната палата или това е само буря в чаша сутрешно премиерско или прокурорско кафе, предстои да видим.

Автор: Николай Коцев

Източник: Politika.bg

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече