Двамата коалиционни партньори в управлението Кирил Петков и Слави Трифонов са в тотална война. Комуникацията между тях е прекъсната, те не с чуват по никакви въпроси. Нещо повече – лидерът на ИТН е забранил на външния министър Теодора Генчовска, която е от квотата на ИНТ, да пътува или да се среща лично с премиера, научи Епицентър. бг.
Затова Кирил Петков замина за САЩ, където ще обсъжда проблеми, касаещи външната политика и сигурността, както и решаване на проблемите с доставките на природен газ и инфлацията, с министъра на отбраната Заков, с министъра на енергетиката Александър Николов и с микробиоложката Велислава Петрова, която се води зам.-външен министър.
Припомняме, че Велислава Петрова е работила в сферите на глобалното здраве и по проекти в Африка, но експертизата ѝ по външна политика и дипломация е твръде спорна, за да придружава министър-председателя в такова отговорно посещение. За сметка на това външният министър Теодора Генчовска ще бъде част от делегацията, водена от президента Радев в Чехия. Освен това Генчовска и Петков се разминават тотално и по отношение на политиката на България към РС Македония.
В САЩ ще подпише споразумение за доставка на 20 танкера втечнен газ за България. И по всяка вероятност ще бъде поставена темата за вдигане на българското вето над РСМакедония
Трифонов открито обвинява Петков, че не спазва коалиционното споразумение, в което е записано, че преговорите със РС Македония за членство в ЕС ще стартират след като Скопие започне да изпълнява договора с България. „Той (премиерът) желае до края на юни да започнат преговори със северномакедонците, без да има никакви юридически гаранции за спазването на правата на българите в тази държава. Уточнявам, че това той правеше без да съгласува изявленията и действията си не само с дипломатите от Министерство на външните работи, но и без съгласуване с коалиционните партньори, камо ли с Народното събрание“, написа преди месец Трифонов и промяна в позицията му няма.
Кирил Петков е в САЩ по покана на председателя на Мюнхенската конференция по сигурността Кристоф Хойсген и ще участва в лидерска среща на най-високо ниво. Срещата е ключова инициатива на Конференцията, утвърдена като един от най-значимите международни форуми по въпросите на външната политика и сигурността. Ще бъдат обсъждани възможностите за трансатлантическите партньори да изградят по-устойчив съюз и да имат съвместни действия по отношение на най-належащите предизвикателства за сигурността, включително настоящата война в Украйна.
Тези лидерски срещи се провеждат веднъж или два пъти годишно в различни столици по света. Сега във Вашингтон събитието събира около 80 високопоставени представители от двете страни на Атлантическия океан.
Сред участниците се очаква да бъдат още президентът на Косово Вьоса Османи, министърът на отбраната на Великобритания Бен Уолъс, ръководителят на кабинета на германския канцлер – Волфганг Шмид, съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан и други високопоставени лица, включително представители на американския Конгрес и американската администрация.
Източник: „Епицентър.бг“