Преди дни председателстващият комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент Томаш Здеховски заяви, че е получил данни, че снимките и видеото на бившия премиер Бойко Борисов с кюлчетата и пачките в нощното му шкафче са били манипулирани. Данните се базират на петорна компютърна експертиза, назначена от българската прокуратура. Кадрите предизвикаха политически скандал у нас през 2020 г.
Чуха се и други мнения, че кадрите са автентични.
„Биволъ“ и e-vestnik, чието лице е журналистът Иван Бакалов, направиха експертиза на снимките малко след като те се появиха публично. Ето какво сподели по темата самият Иван Бакалов в „Студио Actualno“!
Как оценявате последната петорна експертиза относно автентичността на снимките от спалнята на бившия премиер Бойко Борисов?
Нашата прокуратура мълча, а изведнъж излезе един депутат от ЕНП, изказва се и нашите медии го предадоха все едно от Брюксел е дошла експертиза. Заглавието на 24 часа беше: „Брюксел след петорна експертиза: Снимките са фалшиви“. Много други медии го поднесоха по същия начин.
Каква е вашата експертиза? Казвате, че може да бъде повторена от всеки IT експерт.
Точно така. Всеки програмист може да си изтегли файловете и да види какво пише в мета данните.
Истинските експерти в тази област – цифрови технологии, не са много. В съдебната система има много вещи лица, които са изкарали някакви курсове и се изказват като експерти. Имам чуството, че са давали снимките на няколко вещи лица, докато не са се намерили някои, които да кажат: „Снимките са фалшиви“ .
Имаше някои доста нелепи оценки. Имало обекти, които са с различна резолюция – не може да има такова нещо. Една снимка си има определена резолюция за цялата снимка. Имаше забележки за водния знак – да говориш за цвета на водния знак на пачки легнали в чекмедже е нелепо. Трябва да се вдигне банкнотата към светлина, за да разбереш какъв е водния знак.
Основното е, че ги нямало оригиналните файлове и това поставяло под съмнение автентичността на снимките. Имаме файл, снимка в телефона, който когато се копира е абсолютно същия като обем и данни. Кой е оригиналът? По този начин се създават две идентични версии. Много е условно да се горови за оригинал.
Може да се установи дали е отварян файлът в програма за обработка на изображения например. Такива програми винаги оставят следа дори без да е променяно нищо в него.
Какво знаем за снимките?
Правени са от три различни телефона. После изпратиха видео, пратиха и звукозаписи. Последваха още няколко снимки, на които спи.
Ако се оспорват кюлчета и пачки, какво казва прокуратурата за снимките, на които спи? Няма търсене на човека, които е заснел снимките. НСО имат записани всички, които влизат и излизат от там. Ако няма значи всичките са за уволнение.
Коя е „Мата Хари“?
Мисля, че са три различни. Най-ранните са правени с iPhone 6S, след това с iPhone 6 (по- стар модел), ако е една и съща – би следвало да е с по-нов телефон, а не по-стар. Последните са правени с iPhone 10.
В мета данните на някои от снимките се регистрира опит да се заличи датата, на която са снимани. Това е манипулация, но тя само доказва, че снимките са истински. Намерихме и опит да се заличи часа, но намеса с Фотошоп няма.
Нямало промна в обстановката в продължение на година и половина. Това също не е вярно. На някои снимки мокета е друг, козметиката по шкафчето е различна, завивките са други.
Не били виждали хората от НСО и камериерките кюлчета – това, че не са ги виждали доказателство ли е, че ги няма?
Цялата работа е информационна война и манипулация.
Мнението на Иван Бакалов за политическата стойност на петорната експертиза вижте във видеото!
Източник: Actualno.com