Има ли недосегаеми? Въпросът е риторичен, когато стане дума за бизнесмена, бивш и бъдещ депутат от ДПС Делян Пеевски. Дори безпрецедентните санкции по глобалния закон „Магнитски“, които бяха наложени от САЩ върху „успелия млад мъж“ в България, не успяха да размърдат институциите срещу айсберга на корупцията у нас.
Вместо това вече повече от година тече щателно изпиране на Пеевски по всички линии, което очевидно цели да легитимира престоя му в парламента и занапред.
Подсигуряване на благосъстоянието
След като влезе в санкционния списък на САЩ, Делян Пеевски първо реши да си гарантира, че при евентуален конфликт с правораздавателните органи няма да остане без своите владения, като имотите му да бъдат запорирани, а впоследствие и иззети от антикорупционната комисия (КПКОНПИ). Планът се реализира през серия от продажби на най-апетитното му имущество в началото на тази година.
Първоначално фирмата „Интръст“ на Пеевски се раздели със свои имоти в цялата страна за 4,85 млн. лв. Най-скъпата сделка е за терен от 900 кв. м в Пловдив, който според заявения материален интерес при прехвърлянето е оценен на над 1 млн. лв. Парцелът е на ул. „Княз Церетелев“ 10 в Стария град. Освен това бяха продадени няколко стари къщи в с. Ковачевица за общо над 2.1 млн. лв., както и една в Копривщица за 357 хил. лв. Селекцията се допълва още от апартаменти в Слънчев бряг – три в Royal Beach Barcelo и още два в „Оазис ВИП клуб“.
После Пеевски продължи с удърната продажба със сделка за 15 млн. лева, която включва луксозна къща с голям двор на ул. „Златен век“ 31 в столичния кв. „Симеоново“, оценена на 4.5 млн. лв. Прехвърлени бяха и много апартаменти, офиси и гаражи в имот на ул. „Ралевица“ 79 в кв. „Манастирски ливади“, където е и понастоящем регистрацията на самата „Интръст“. Купувачът на всички тези имоти на Пеевски е един и същи – фирмата „Стройко 2011“, която е собственост на ММА треньора Севастиян Костов, разкри „Капитал“.
Костов няма други фирмени участия освен в клуба за бойни изкуства. Не се вижда и да са сключени ипотеки върху придобитите имоти, така че произходът на средствата му е доста любопитен. Засега обаче остава мистерия откъде са парите на ММА боеца. Въпреки че гражданско сдружение БОЕЦ сигнализира НАП за съмнителните продажби, приходната агенция отказа да извърши ревизия. Териториалната дирекция на НАП в София съобщи, че е извършила проверка, която обаче не е прераснала в ревизия. Резултатите от нея са данъчна тайна.
И спецпрокуратурата не откри нищо нередно в сделките на Пеевски. Преписката, която беше образувана по повод серията от продажби на недвижими имоти, така и не стигна до досъдебно производство. Държавното обвинение излезе със заключение, че няма престъпление, тъй като сделките са реализирани между частноправни субекти по предвидения от закона нотариален ред, а имотите не са имали възбрани или други пречки за прехвърляне. Но в същото време прокурорът отбелязва: По тези сделки липсват данни за извършени до момента плащания от купувача към продавача, като според договорите това трябва да стане в следващите две години.
Вероятно въпросните сделки са фиктивни. Изводът за това може да се направи и от последната му имуществена декларация, която е подал в качеството си на депутат в 47-ото Народно събрание. В нея е обявил, че през последната година е имал сключени договори за наем на чуждо имущество за почти 2 милиона лева. Той е наел два апартамента, единият от които е 272 кв. м, както и 7 къщи с двор в София и един офис в Пазарджик и един с гаражни клетки в столицата.
Сух от „Магнитски“
Беззаконието около Делян Пеевски, заради което българският депутат стана персона нон грата зад Океана, не трогна прокуратурата под „вещото“ ръководство на Иван Гешев. След като САЩ обявиха санкциите си спрямо българските граждани през юни миналата година, държавното обвинение обяви, че е образувало преписки. Прокуратурата дори се унизи дотам, че попита САЩ защо Пеевски е корумпиран олигарх и с каква точно оперативна информация разполагат, за да наложат санкции по закона „Магнитски“. Очаквано, отговор не беше получен.
Така година и нещо проверката на Делян Пеевски престояваше на трупчета във ВКП. На последното си изслушване в парламента през юли главният прокурор беше попитан от депутатите дали най-накрая срещу Пеевски има образувани разследвания. Гешев обаче за пореден път не изневери на стратегията „пра’им се на луд“, като се оправда, че нямал „личен интерес“ към депутата Пеевски, за да проверява какво се случва с проверките.
Точно на 27 юли на рождения ден на бившия депутат от ДПС и в последния работен ден на специализираната прокуратура нейният ръководител Валентина Маджарова съобщи, че заради „липса на данни за извършено престъпление“ са прекратени проверките спрямо Пеевски и бившия зам.-шеф на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства Илко Желязков. „Това е направено, тъй като включително и проверяващият орган в лицето на НАП не констатира неправомерна дейност. В този случай прокурорът е в обвързана компетентност, не разполага с тези специални знания“, коментира Маджарова.
Лобиране в САЩ
Докато Пеевски спасява имоти и се чисти от евентуални обвинения у нас, той не пести пари за представителство пред институциите в САЩ, които го нарочиха за корумпиран. На 6 август американските му адвокати са подали иск за неоснователно според тях санкциониране на клиента им за корупция. Искът, подаден пред съд в столичния окръг Колумбия от кантората Morgan, Lewis & Bockius, е срещу министъра на финансите Джанет Йелън, държавния секретар Антъни Блинкен, ръководените от тях две министерства и още няколко агенции. Той е от името на Пеевски и шест негови фирми.
В документа се казва, че повече от година след санкциите Пеевски не е уведомен на какво основание са наложени те. Единствените документи са прессъобщенията на двете американски министерства, но „фактите и твърденията в тях са оскъдни и неадекватни“. Според защитниците това означава, че двете ведомства нямат нищо реално срещу него, фирмите му и двете му деца (които също са санкционирани като близки).
Най-циничното в случая е, че адвокатите на Пеевски се позовават и на решението на българската спецпрокуратура, която в края на юли отказа да разследва Пеевски и Илко Желязков. Излиза, че родното държавно обвинение пряко е помогнало на Пеевски не само с изпирането му у нас, но и за защитата му пред американските институции. Разглеждането на иска още не е насрочено, като предстои решение за допустимостта му.
Всичко това навежда на мисълта, че една от най-влиятелните фигури в българския политически живот ще продължи да дърпа конците зад кулисите. Предвид това, че всякакви разследващи органи тук се оказват неспособни да видят това, което ни казват разузнавателните служби на нашите партньори в НАТО, няма да е изненада, ако Пеевски продължи да стои на първия ред в Народното събрание още дълго време като същинска брошка на българския корупционен модел.
Автор: МАРТИН ГЕОРГИЕВ
Източник: „СЕГА“