Идва зима на световното недоволство

0

Мащабната световна среща на върха на ООН бе открита със строго предупреждение от страна на ръководителя на световната организация за предстояща „зима на световното недоволство“ от нарастващите цени, затоплянето на планетата и смъртоносните конфликти, предава БГНЕС.

След две години на пандемични ограничения и видеообръщения, Общото събрание на ООН отново поиска от лидерите да присъстват лично, ако желаят да говорят – с единственото изключение, направено за украинския президент Володимир Зеленски.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, макар да приветства усилията за глобално сътрудничество, предупреди за тежкото състояние на планетата, съобщава АФП. „На хоризонта се задава зима на световното недоволство“, заяви Гутериш при откриването на годишната сесия на Общото събрание. „Доверието се руши, неравенствата се разрастват, планетата ни гори. Хората страдат – като най-уязвимите страдат най-много.“ Той призова всички развити икономики да обложат с данък печалбите от изкопаеми горива и да отделят средства както за компенсиране на щетите от изменението на климата, така и за подпомагане на хората, които се борят с високите цени. „Замърсителите трябва да плащат“, каза Гутериш.

Украйна

Правителството на Украйна се надява да използва събитието, за да настоява за създаването на специален трибунал по примера на Нюрнбергския за преследване на военни престъпления, пише “Политико“. Руският външен министър Сергей Лавров също присъства, въпреки враждебната реакция от страна на Съединените щати.

Молбата на Украйна идва на фона на нови доказателства за масови убийства, извършени от Русия. Украинските власти откриха масов гроб с повече от 440 тела в град Изюм в Харковска област, който беше отвоюван от руските сили. Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че има доказателства, че жертвите са били изтезавани, заклеймявайки Русия като “държавен спонсор на тероризма“.

Въпросът за създаване на трибунал ще бъде поставен на първо място в дневния ред на най-голямата годишна дипломатическа среща в света. В програмата е включено и обсъждане на глобалната хранителна криза, предизвикана от войната в Украйна. ЕС, Африканският съюз и САЩ ще бъдат домакини на среща на върха за глобалната продоволствена сигурност в кулоарите на Общото събрание на ООН, насрочено за днес.

Въпреки че почти целият свят осъжда остро действията на Русия в Украйна, не е ясно как международната общност планира да потърси отговорност от Москва за военни престъпления. В интервю за “Политико“ Андрий Смирнов, заместник-началник на кабинета на украинския президент, каза, че убийствата в Изюм са поредното доказателство, че е необходим независим трибунал за военни престъпления. “Виждаме Нюрнбергския процес като модел“, каза той, имайки предвид съдебните процеси срещу нацистите след Втората световна война. “Искаме да гарантираме, че тези, които са виновни за тези престъпления срещу Украйна, ще бъдат подведени под отговорност“, заяви Смирнов. “Колко още гробове на невинни украинци трябва да бъдат намерени, за да накараме света да се събуди и да се опита да направи нещо? В Буча бяха открити множество гробове на убити цивилни. Това не е ли достатъчно?“, заяви Смирнов.

Вместо специален трибунал обаче много страни виждат съществуващите органи като Международния наказателен съд (МНС) като най-добрия форум за започване на дела срещу Русия. Украйна обаче се притеснява, че МНС ще подведе под отговорност само онези, които са извършили пряко престъпленията, а не висшите ешелони на правителството на Путин. Освен това МНС няма да може да обвини Русия в “престъпления от агресия“, тъй като Русия, подобно на Украйна, не е ратифицирала Римския статут на МНС.

Върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел каза пред “Политико“ в кулоарите на Общото събрание на ООН, че е отворен към идеята за независим трибунал. “Ние подкрепяме това Русия да бъде отговорна за стореното“, каза Борел. “И тъй като Русия и Украйна не са част от Международния наказателен съд, може би би било добра идея да се търси специална юрисдикция“, заяви върховният представител.

Президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обаче каза миналата седмица, че иска Путин да се изправи пред Международния наказателен съд. САЩ и ООН също изразиха подкрепа за това. Украйна подозира, че онези, които се противопоставят на идеята за трибунал, искат да запазят дипломатическите канали с Москва отворени.

Други теми

Сред другите лидери, които ще участват, е турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който се изявява като посредник между Русия и Украйна, включително чрез сделка за доставка на крайно необходимото за света зърно, предава БГНЕС. Очаква се също така Ердоган да се срещне в Ню Йорк с израелския министър-председател Яир Лапид, което представлява драматично възстановяване на отношенията след острата критика на турския лидер към отношението на еврейската държава към палестинците.

В последната минута, характерна за предишните сесии на ООН, държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен свика първата среща на външните министри на Азербайджан и Армения след разгарянето на бойните действия.

На първо място в дневния ред на седмицата на ООН ще бъде и Иран, чийто твърдолинеен президент Ебрахим Раиси присъства за първи пътна Общото събрание и се срещна днес с френския президент Макрон.

В интервю за американска телевизия преди пристигането си Раиси заяви, че Иран иска „гаранции“, преди да се върне към ядреното споразумение, което бившият президент Доналд Тръмп развали през 2018 г. Байдън подкрепя връщането към споразумението от 2015 г., по силата на което Иран драстично намали работата по ядрената си програма в замяна на обещания за облекчаване на санкциите. 

Източник: „СЕГА“

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече